OBJEDNÁVEJTE SE NA TEL. 731 323 155 (ne sms)

Je SPF 50+ lepší než SPF 30+?

Tak už jsou tu zase prázdniny a jako každý rok k nám chodí opozdilci, co jedou za pár dnů na dovolenou a zjistili, že už mají připravené všechno kromě své kůže 🙂 No a tak chtějí, abychom je zdravým způsobem maximálně během jednoho týdne opálili a my jim na rovinku říkáme, že nejde opálit se za tři návštěvy, aby žádný domorodec nepoznal a jižní slunko neublížilo… Takže kdo nestíhá přípravu a nepřijde aspoň(!) 14 dnů před odjezdem, tomu už zbývá jen faktor. A o faktoru bude i dnešní psaní.

Co je SPF a je 50 o tolik lepší, než 30?

SPF neboli Sun Protective Factor – doslovně sluneční ochranný faktor je číslo, které udává, jak hodně vás krém, kterým se namažete, ochrání před negativními účinky ostrého slunce. Číselná hodnota pak udává, kolikrát si namazáním prodloužíte možnou dobu pobytu na slunci. Řekněme, že jste fototyp 2 a že se tedy vaše pleť dokáže při vystavení intenzivnímu slunci ochránit po dobu 15 minut. To by pak znamenalo, že SPF 30+ vám zajistí prodloužení této doby na 7,5 hodiny a SPF 50+ na 12,5 hod. Tak to ale samozřejmě v praxi nefunguje. Ona třicítka nám odfiltruje nějakých 97% UV záření a padesátka asi 98% těchto slunečních paprsků. SPF 100 už se ani nesmí prodávat, protože je to pak pro zákazníka naprosto zavádějící údaj.

Co z toho vyplývá a kolik krému dávat?

Jako vždy je třeba používat vlastní rozum.

Netřeba dávat krému zbytečně moc. Je lepší dávat méně a pravidelně ochranu obnovovat. Například po vykoupání. Na obličej stačí čajová lžička a na tělo 1-2 polévkové lžíce.

UVA, UVB

Hodnota SPF se týká UVB záření, které je zodpovědné za spálení kůže. Pak je tu ještě UVA záření, které proniká hlouběji a zajišťuje nám dlouhodobé opálení, ale také má na svědomí stárnutí pokožky. Některé firmy už uvádějí i hodnotu pro UVA, ale většinou tam je jen UVA v kroužku a to znamená, že je splněn požadavek, aby ochrana před UVA byla aspoň třetinou ochrany před UVB. Pokud tam žádná hodnota UVA není, pak pravděpodobně ani tento požadavek splněn není a vy s tím buď počítejte, nebo vyberte jiný krém. Nabídka je dost velká.

CHCETE MÍT PŘEHLED O NOVINKÁCH?

Pokud nechcete zmeškat žádné naše novinky a plánované akce, vložte zde svůj e-mail. Jakmile bude něco nového, budete o tom vědět mezi prvními.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.